- Building Materials
- Roofing, Fascias & Soffits
- Drainage / Underground
- Timber & Sheet Materials
- Landscaping & Gardening
- Tools & Workwear
- Hardware & Fixings
- Painting, Decorating & Sealants
-
VAT: Inc Ex
38mm x 75mm Fence Rail FSC®
Our 38mm x 75mm Fence Rail is a robust, homegrown off sawn timber, UC3 green treated for protection against decay and insect attack in external applications. Supplied in 3.6m lengths, this timber is ideal for fencing projects where strength, durability, and a natural appearance are key. Its off sawn finish provides a rustic aesthetic while maintaining structural integrity, making it suitable for ranch-style or standard garden fences.
Product Features / Benefits
This versatile fence rail is ideal for:
Product Features
Applications & Versatility
Suitable for:
Additional note: We keep woodscrews to suit, or if you prefer to use a nail gun, we also keep boxes of nails in various sizes to meet your installation needs.
Features & Benefits
Technical Specifications
Additional Information
Supplied individually from both our Glasgow and Edinburgh branches. Our knowledgeable team can assist you in calculating the correct quantities for your fencing or outdoor timber project.
For more information, please contact us on:
38mm x 75mm Fence Rail FSC®
Our 38mm x 75mm Fence Rail is a robust, homegrown off sawn timber, UC3 green treated for protection against decay and insect attack in external applications. Supplied in 3.6m lengths, this timber is ideal for fencing projects where strength, durability, and a natural appearance are key. Its off sawn finish provides a rustic aesthetic while maintaining structural integrity, making it suitable for ranch-style or standard garden fences.
Product Features / Benefits
This versatile fence rail is ideal for:
Product Features
Applications & Versatility
Suitable for:
Additional note: We keep woodscrews to suit, or if you prefer to use a nail gun, we also keep boxes of nails in various sizes to meet your installation needs.
Features & Benefits
Technical Specifications
Additional Information
Supplied individually from both our Glasgow and Edinburgh branches. Our knowledgeable team can assist you in calculating the correct quantities for your fencing or outdoor timber project.
For more information, please contact us on:
| Depot Location | Glasgow & Edinburgh |
|---|---|
| Type | Off Sawn Green Treated Fence Rail (FSC® Certified) |
| Finish | UC3 Green Treated |
| Colour | Green (UC3 Treated) |
| Finished size | 38mm x 75mm |
| Chain of custody | FSC® Certified |
| Edge Type | Off Sawn |
| Application Method | Fixing with screws/nails |
| Thickness | 38 mm |
| Width | 75 mm |
| Texture | Rough / Off Sawn |
| Timber Grade | Off Sawn, Homegrown |
| Timber Certificated | FSC® Certified |
| Timber Approval | Yes |
| Style | Fence Rail |
| Size | 38mm x 75mm |
| Pack Size | Supplied individually |
| Pack qty | 1 |
| Material | Homegrown Timber |
We offer FREE local delivery on all orders over £120.00 (£100.00 excluding vat). For all other orders a £15.00 + VAT local delivery charge will apply. We deliver within a 15 mile radius of our depot.
We aim to deliver stocked items usually within 2-3 working days but in busier periods this can sometimes take longer. On receipt of your order we will contact you as soon as possible to advise an intended delivery date, should this delivery date be inconvenient then we will try our best to accommodate a suitable delivery date.
Orders can also be collected from either of our depots. We will contact you by phone or email when your order is ready for collection.
We aim to process your order and have goods ready for collection within the same working day (stocked items only) on all orders placed before 1pm, orders after 1pm will be ready the following working day. In the event of your ordered items being out of stock we will contact you with an estimated lead time on your order.