- Building Materials
- Roofing, Fascias & Soffits
- Drainage / Underground
- Timber & Sheet Materials
- Landscaping & Gardening
- Tools & Workwear
- Hardware & Fixings
- Painting, Decorating & Sealants
-
VAT: Inc Ex
| Product Finish | Organic |
|---|---|
| Length mm | 75mm |
| Width mm | 4.5mm |
| Product Material | Carbon Steel |
| Product Colour | Green |
| Product Net Weight kg | 1.3 |
| Manufacturer Bullet 1 | Ribs under the head for improved countersinking |
| Manufacturer Bullet 2 | Helix shank for removing debris and to improve clamping |
| Manufacturer Bullet 3 | Coated with a patented multi-layer corrosion resistant plating to withstand 1,000 hours salt spray |
| Manufacturer Bullet 4 | Patented twin cut technology for rapid "pick-up" and reduces timber splitting |
| Manufacturer Bullet 5 | Recess Type : TX Drive |
| Packaged Length mm | 116mm |
| Manufacturer Bullet 6 | Strengthened head to prevent shearing when installed with an impact tool |
| Packaged Width mm | 150mm |
| Product Certifications | BS EN 14592:2008 |
| Pallet Cage Weight kg | 10.4 |
| Pallet Cage Barcode | 5056110863917 |
We offer FREE local delivery on all orders over £120.00 (£100.00 excluding vat). For all other orders a £15.00 + VAT local delivery charge will apply. We deliver within a 15 mile radius of our depot.
We aim to deliver stocked items usually within 2-3 working days but in busier periods this can sometimes take longer. On receipt of your order we will contact you as soon as possible to advise an intended delivery date, should this delivery date be inconvenient then we will try our best to accommodate a suitable delivery date.
Orders can also be collected from either of our depots. We will contact you by phone or email when your order is ready for collection.
We aim to process your order and have goods ready for collection within the same working day (stocked items only) on all orders placed before 1pm, orders after 1pm will be ready the following working day. In the event of your ordered items being out of stock we will contact you with an estimated lead time on your order.