- Building Materials
- Roofing, Fascias & Soffits
- Drainage / Underground
- Timber & Sheet Materials
- Landscaping & Gardening
- Tools & Workwear
- Hardware & Fixings
- Painting, Decorating & Sealants
-
VAT: Inc Ex
45mm x 145mm (6x2) C16 KD Regularised Green Treated Timber FSC®
Reliable, robust, and responsibly sourced, our 45mm x 145mm (6x2) C16 Kiln Dried Regularised Green Treated Timber is a core structural material suitable for both trade and DIY use. Commonly referred to in the trade as 6x2, this FSC® Certified timber is precision-machined, strength-graded to C16, and UC3 green treated to provide long-lasting protection against fungal decay and insect attack in external and exposed applications.
Product Features / Benefits
Applications & Versatility
The 45mm x 145mm (6x2) Green Treated Timber is suitable for a wide range of structural and landscaping projects, including:
We also stock a wide range of woodscrews, coach screws, and nails to suit your fixing preferences. Whether you prefer traditional screw fixing or the efficiency of a nail gun, we can supply the correct type and size for your project.
Features & Benefits
Technical Specification
Additional Information
All our green treated timber is stored under cover to ensure consistency in quality and moisture content. The treatment provides protection suitable for outdoor use, though any freshly cut ends should be re-treated with an appropriate end grain preservative to maintain durability.
Supplied individually from both our Glasgow and Edinburgh branches.
Our knowledgeable team can assist you in calculating the correct quantities for your project — whether you are working on a small domestic job or a large-scale construction project, we’re here to help with both materials and advice.
For more information, please contact us on:
45mm x 145mm (6x2) C16 KD Regularised Green Treated Timber FSC®
Reliable, robust, and responsibly sourced, our 45mm x 145mm (6x2) C16 Kiln Dried Regularised Green Treated Timber is a core structural material suitable for both trade and DIY use. Commonly referred to in the trade as 6x2, this FSC® Certified timber is precision-machined, strength-graded to C16, and UC3 green treated to provide long-lasting protection against fungal decay and insect attack in external and exposed applications.
Product Features / Benefits
Applications & Versatility
The 45mm x 145mm (6x2) Green Treated Timber is suitable for a wide range of structural and landscaping projects, including:
We also stock a wide range of woodscrews, coach screws, and nails to suit your fixing preferences. Whether you prefer traditional screw fixing or the efficiency of a nail gun, we can supply the correct type and size for your project.
Features & Benefits
Technical Specification
Additional Information
All our green treated timber is stored under cover to ensure consistency in quality and moisture content. The treatment provides protection suitable for outdoor use, though any freshly cut ends should be re-treated with an appropriate end grain preservative to maintain durability.
Supplied individually from both our Glasgow and Edinburgh branches.
Our knowledgeable team can assist you in calculating the correct quantities for your project — whether you are working on a small domestic job or a large-scale construction project, we’re here to help with both materials and advice.
For more information, please contact us on:
| Depot Location | Glasgow & Edinburgh |
|---|---|
| Type | KD Regularised Green Treated Timber (C16, FSC® Certified) |
| Finish | Green Treated |
| Colour | green |
| Finished size | 45mm x 145mm |
| Chain of custody | FSC® |
| Edge Type | Eased edge |
| Application Method | Fixing with nails/screws |
| Thickness | 45 mm |
| Width | 145 mm |
| Texture | Smooth Regularised |
| Timber Grade | C16 |
| Timber Certificated | FSC® Certified |
| Timber Approval | Yes |
| Style | Structural Timber |
| Size | 45mm x 145mm |
| Pack Size | Supplied individually |
| Pack qty | 1 |
| Material | Whitewood / Spruce |
We offer FREE local delivery on all orders over £120.00 (£100.00 excluding vat). For all other orders a £15.00 + VAT local delivery charge will apply. We deliver within a 15 mile radius of our depot.
We aim to deliver stocked items usually within 2-3 working days but in busier periods this can sometimes take longer. On receipt of your order we will contact you as soon as possible to advise an intended delivery date, should this delivery date be inconvenient then we will try our best to accommodate a suitable delivery date.
Orders can also be collected from either of our depots. We will contact you by phone or email when your order is ready for collection.
We aim to process your order and have goods ready for collection within the same working day (stocked items only) on all orders placed before 1pm, orders after 1pm will be ready the following working day. In the event of your ordered items being out of stock we will contact you with an estimated lead time on your order.