- Building Materials
- Roofing, Fascias & Soffits
- Drainage / Underground
- Timber & Sheet Materials
- Landscaping & Gardening
- Tools & Workwear
- Hardware & Fixings
- Painting, Decorating & Sealants
-
VAT: Inc Ex
| Product Colour | Stone Grey |
|---|---|
| Product Material Type | Sand |
| Product Net Weight kg | 13 |
| Manufacturer Bullet 1 | This all-weather sweep-in joint compound is a very quick, effective, and aesthetically pleasing way to fill joints between paving. |
| Manufacturer Bullet 2 | Creates strong, flexible and permeable joints. |
| Manufacturer Bullet 3 | Making hard landscaping even easier because the product is best installed in wet conditions; rain or shine, it goes in fine. |
| Manufacturer Bullet 4 | Suitable for all types of paving material, this easy-to-use product is strong enough to resist the elements and stand the test of time, making it much more effective than traditional jointing methods. |
| Manufacturer Bullet 5 | All-weather. |
| Packaged Length mm | 290mm |
| Manufacturer Bullet 6 | 4 colours. |
| Packaged Width mm | 255mm |
| Packaged Height mm | 213mm |
| Manufacturer Bullet 7 | Brush in jointing compound. |
| Pallet Cage Width mm | 1000mm |
| Manufacturer Bullet 8 | Unused product can be kept for future use. |
| Pallet Cage Length mm | 1200mm |
| Pallet Cage Height mm | 1170mm |
| Pallet Cage Weight kg | 1070 |
We offer FREE local delivery on all orders over £120.00 (£100.00 excluding vat). For all other orders a £15.00 + VAT local delivery charge will apply. We deliver within a 15 mile radius of our depot.
We aim to deliver stocked items usually within 2-3 working days but in busier periods this can sometimes take longer. On receipt of your order we will contact you as soon as possible to advise an intended delivery date, should this delivery date be inconvenient then we will try our best to accommodate a suitable delivery date.
Orders can also be collected from either of our depots. We will contact you by phone or email when your order is ready for collection.
We aim to process your order and have goods ready for collection within the same working day (stocked items only) on all orders placed before 1pm, orders after 1pm will be ready the following working day. In the event of your ordered items being out of stock we will contact you with an estimated lead time on your order.