- Building Materials
- Roofing, Fascias & Soffits
- Drainage / Underground
- Timber & Sheet Materials
- Landscaping & Gardening
- Tools & Workwear
- Hardware & Fixings
- Painting, Decorating & Sealants
-
VAT: Inc Ex
| MPN | 247318 |
|---|---|
| Manufacturer Bullet 10 | Environments - Interior |
| Product Colour | White |
| Manufacturer Bullet 1 | Solvent free - environmentally friendly and easy to clean |
| Manufacturer Bullet 2 | Anti-slump formula means no need for double sticking |
| Manufacturer Bullet 3 | Will adhere to damp surfaces |
| Manufacturer Bullet 4 | High solids content for excellent gap filling |
| Manufacturer Bullet 5 | Good "nip-off' for easy and clean application |
| Packaged Length mm | 48mm |
| Manufacturer Bullet 6 | Extended open time allows for repositioning |
| Packaged Width mm | 48mm |
| Manufacturer Bullet 7 | Bonds to a majority of building materials |
| Pallet Cage Width mm | 155mm |
| Manufacturer Bullet 8 | Can be painted over |
| Pallet Cage Length mm | 240mm |
| Pallet Cage Height mm | 280mm |
| Manufacturer Bullet 9 | Viscosity - Medium |
| Pallet Cage Weight kg | 7.75 |
| Pallet Cage Barcode | 5055893399149 |
We offer FREE local delivery on all orders over £120.00 (£100.00 excluding vat). For all other orders a £15.00 + VAT local delivery charge will apply. We deliver within a 15 mile radius of our depot.
We aim to deliver stocked items usually within 2-3 working days but in busier periods this can sometimes take longer. On receipt of your order we will contact you as soon as possible to advise an intended delivery date, should this delivery date be inconvenient then we will try our best to accommodate a suitable delivery date.
Orders can also be collected from either of our depots. We will contact you by phone or email when your order is ready for collection.
We aim to process your order and have goods ready for collection within the same working day (stocked items only) on all orders placed before 1pm, orders after 1pm will be ready the following working day. In the event of your ordered items being out of stock we will contact you with an estimated lead time on your order.